Gümüşhane Şiir Sitemize hoşgeldiniz, 13 Ağustos 2020

Erol Kılıç

Erol Kılıç

EROL KILIÇ
Kış, duman tüten bacaların, bir insan boyu yükselen karların ve soğuk günlerin hevesiyle yaşarken; tabiat üzerindeki beyazları çoktan yeşille değişmişti bile. Güneş bütün sevecenliği ile ışıklarını saçarken sorgusuz sualsiz, dereler kar suları ile dolup ta taşmıştı çoktan.
Hızır ile İlyas vuslat anı için saatleri saya dursun; Yazar, Beş Mayıs Bin Dokuz Yüz Seksen Bir yılında; Gümüşhane’nin Kelkit ilçesine bağlı Doğanca Köyünde dünyaya geldi. İlkokulu köyünde okuduktan sonra şairliğinin ve yazarlığının ilk tohumlarını attığına inandığı Kelkit Fatih Sultan Mehmet Orta Okuluna gitti. Yazar bu okulda okuduğu iki yılı bütün yaşantısının özeti gibi ya da merkezi olarak adlandırmaktadır. Orta üçüncü sınıfı babasının işi dolayısıyla taşındıkları Kırşehir’de okur. Liseyi, Kırşehir Mehmet Akif Ersoy lisesinde Bin dokuz Yüz Doksan dokuz yılında bitirdikten sonra; Lisans eğitimini, İki Bin yılında girdiği Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliğini Bölümünden İki Bin Dört yılında mezun olarak tamamlar. İki Bin Altı ile İki Bin On yılları arasında Konya’da öğretmen olarak çalışır. Halen öğretmenliğe Kırşehir’de devam etmekte olan yazar evli olup Yahya Hamdi ve Gizem adında iki çocuk babasıdır.
Yazar, “ÖTEKİ BEN” olarak adlandırdığı şiiri şöyle tanımlamaktadır.
“Şiir, Ne Ahmet Haşim’in ifade ettiği gibi; “Söz ile musiki arasında olan fakat sözden ziyade musikiye yakın bir lisan,” Ne Yahya Kemal gibi; “Bildiğimiz musikiden farklı bir musiki,” Ne Cahit Sıtkı gibi; “Kelimelerle güzel şekiller kurma sanatı.” Ne de Necip Fazıl gibi; “Mutlak hakikat’i arama işi,” olarak görürüm. Ben anne ve babama bir evlat, kardeşlerime kardeş, evde eşime bir koca, çocuklarıma bir baba, arkadaşlarıma bir dost, öğrencilerime öğretmen, aynı apartmanda ve mahallede bulunduğum ailelere komşu, alışveriş yaptığım bakkalda müşteri, otobüste bir yolcu ya da kaldırımda bir yayayım. Bu saydıklarımdan hangisi olursam olayım o rolün gereklerini en iyi şekilde oynamaya ve yerine getirmeye çalışırım. İşte beni hayatın bu değişik rollerinden kurtaran sihirdir şiir. Hiç kimse olmadığım ve olmaya da çalışmadığım dünyanın adıdır şiir. Herkesin bildiği ben dışındaki ÖTEKİ BEN’ olma halidir şiir.”
İlk kitabı olan “YÜREĞİN DÜŞTÜĞÜ YER” adlı şiir kitabı İki Bin On yılında KANES YAYINLARI tarafından yayımlanan yazarın, İki Bin On İki yılında da yine aynı yayın evinden “AŞK-I YEKSAN” adlı romanı yayımlanmıştır.

Şaire Ait Şiirler