Gümüşhane Şiir Sitemize hoşgeldiniz, 15 Temmuz 2020

Şinasi ÖZDENOĞLU

Şinasi ÖZDENOĞLU

1922de Gümüşhane de doğdu İlk ve ortaokulu Gümüşhane’de, liseyi Trabzon Lisesi’nde bitirdikten sonra, yükseköğrenimin, Siyasal Bilgiler (1944) ve Ankara Hukuk Fakültesi’nde (1953) tamamladı.
Kaymakamlık ve İçişleri Bakanlığı’na bağlı çeşitli memurluklarda bulundu. Sürmene, Sorgun, Lüleburgaz (1950–52) kaymakamlıklarında bulunduktan sonra Ankara’da Avukatlığa başladı. Kurucu Meclis üyesi ve Ankara milletvekili (1969–1973) oldu. 1973’ten sonra yine avukatlığa döndü. Ülkü, İstanbul, Varlık dergileriyle, çeşitli gazetelerde şiirleri ve yazıları yayınlandı. Şiirlerinde barış ve özgürlük temalarını, Anadolu insanının çektiği acıları işledi. Ankara’dan milletvekili seçilerek parlamentoya girdi (1969–73)
1956 da yazmış olduğu “Macar Rapsodisi” adlı şiiri başta olmak üzere bazı eserleri yabancı dillere çevrildi. Şiirlerinde orijinal ve renkli bir imaj dünyası oluşturmuştur. Mutlu bir dünya özlemi için hakkın ve doğruluğun savunuculuğunu yapan Özdenoğlu Cumhuriyet Şiirinin 1940 Kuşağı içinde seçkin bir konuma sahiptir.
Yapıtlarından bazıları: Edebiyatımızın Beş Ana Meselesi”, Teselli, Anaforda Dönen Adam, Vatanım Benim, Özgürlük İçin Ölmek, Acısıyla Yanmak Türkiye’min, Memleketi Sevmek Suçu, Önce İnsan Olmak, Şairler Böyle Sever, Suskunlar Ülkesi, Yasaklar Cehennemi, Sımsıcak Dostluğunda Ölümün, Seninle Bir Yılbaşı Gecesi”

Şaire Ait Şiirler